Godziny Otwarcia: pn - pt : 7:00 - 15:00
tel/fax: (59) 814 48 11/814 42 77

Ekologia od przedszkola /sierpień 2010/Home

Ekologiczny elementarz

 

W ubiegłym roku, na terenie ośmiu województw w kraju zakończyła się realizacja ogólnopolskiego projektu edukacji ekologicznej pn. " Abecadło śmieciadło" autorstwa Stowarzyszenia " Ekoskop" z Rzeszowa. Celem projektu było podniesienie wśród dzieci ekologicznej świadomości dotyczącej obowiązku segregacji odpadów komunalnych. Projekt ten skierowany jest przede wszystkim do dzieci w wieku 5 - 9 lat oraz nauczycieli w przedszkolach i szkołach klas I-III. Autorzy wyszli z założenia, że dorosłych trudno zmienić, a najmłodsi raz nauczeni proekologicznych zachowań- zostaną w przyszłości wzorowymi "ekoobywatelami", ale również będą mieli wpływ na starszych.

"Abecadło śmieciadło" to pierwszy w Polsce kolorowy elementarz ekologiczny dla najmłodszych. Pomaga nie tylko w nauce liter, ale dodatkowo staje się przewodnikiem po świecie ekologii i segregacji domowych odpadów. Zawiera 26 wierszyków-rymowanek opowiadających o śmieciach, a każda literka ma swojego bohatera np. "A" - to aluminiowa puszka itd.

Nam bardzo ten pomysł podoba się. Uważamy, że jest na tyle trafny i atrakcyjny, iż jest warty naśladowania.

Proponujemy rodzicom pociech w wieku 6-9 lat, aby zainteresowali tym zagadnieniem nauczycieli w przedszkolach i szkołach w naszym mieście. Może adoptują pomysł eko-edukacji i sięgną po "Abecadło śmieciadło" realizując program dla najmłodszych.

Prześwieca nam myśl, że mały Jaś ucząc się w przedszkolu ekologii, jutro jako dorosły zostanie na zawsze sojusznikiem prosrodowiskowego stylu życia.

 

/źródło: Przegląd Komunalny 8/2009/

 

Beata Calak