Ekologia dla dzieci
Dobre wzorce zaprocentują
Dbając o środowisko, zapewniamy dzieciom lepsze perspektywy - chronimy je przed chorobami cywilizacyjnymi (m.in. alergiami, chorobami serca, nowotworami), oferujemy życie w harmonii z naturą, pokazujemy jasną stronę świata.
Szanuj i ucz szacunku
Maluch szanowany przez najbliższych, traktowany poważnie, potrafi wczuć się w uczucia innych, współczuć, przejmować się czymś, co nie dotyczy jego samego. Potrafi szanować słabszych, zależnych od siebie.
Zachwycaj się przyrodą
Dziecko, samo słabsze, mniejsze, wymagające opieki może się opiekować kimś jeszcze słabszym, może być za coś lub kogoś odpowiedzialne – przygarnij psa, nakarm sikorki zimą, pokaż jak rośnie roślinka na klombie, zawieź niepotrzebne rzeczy do Caritas.
Dawaj dobry przykład
Zamiast opowiadać maluchowi o górach śmieci, pokaż mu (z daleka) wysypisko, zróbcie razem papier z makulatury, zakopcie w ziemi torby - plastikową i papierową i po tygodniu sprawdźcie, co u nich słychać. Porozmawiajcie o tym, skąd się bierze woda i jak można ją sensownie wykorzystywać. Kup koszyk albo wózek na zakupy, nie bierzcie w sklepie foliowych toreb.
Świadomie wybieraj
To ważne, że kupujemy sok w szklanej, zwrotnej butelce, budujemy na działce szczelne szambo, mimo że nasi sąsiedzi mają nieszczelne, nie używamy detergentów, jeśli nie jest to konieczne, sprzątamy nasz dom bez użycia silnie działających chemikaliów, wybieramy zdrowe, nieprzetworzone.
Troszcz się o świat
Przejmujesz się doliną Rospudy? Polowaniami na wieloryby? Dziurą ozonową? Planami wycinki drzew na waszej ulicy? Pokaż dziecku, że to są sprawy, którymi warto się przejmować i że zawsze można coś zrobić, a przynajmniej próbować.
Jasna strona świata
Ucząc malucha ekologii zwracajmy jego uwagę na pozytywne aspekty troski o środowisko. Lepsze efekty osiągniemy unikając drastyczności i czarnych wizji. Pokażmy świat jako wspólne miejsce, dla którego można i warto zrobić wiele dobrego.